ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8939309
*
nr 893 9309
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 47
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 maj 2014
kl 20:33:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/5 13:24:29
1
150 kr
12/5 14:58:10
2
150 kr
12/5 15:00:29
2
200 kr
12/5 17:49:56
3
250 kr
12/5 19:25:37
1
300 kr
12/5 20:28:56
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:07
-
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:44
-
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:26
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:29
*
Spegel
nr 893 9309
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 47
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 maj 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/5 13:24:29 | 1 | 150 kr |
12/5 14:58:10 | 2 | 150 kr |
12/5 15:00:29 | 2 | 200 kr |
12/5 17:49:56 | 3 | 250 kr |
12/5 19:25:37 | 1 | 300 kr |
12/5 20:28:56 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
9279 Spegel
1950-tal, 90x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:07 -
1022 Spegel
Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny...//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:23 -
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:44 -
9358 Spegel
med träram, nutida, 57x174 cm
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:26 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:29